ANASAYFA » UYGUAMALARIMIZ » ANTIAGING / KIRIŞIKLIK
Elektrokriyoterapi

Akne ve yara izleri, vücut çatlakları, bazı cilt lekeleri çözümlenmesi zor olan problemlerdir. Bu konularla ilgili yıllardır farklı yöntemler geliştirilmiş ve uygulanmıştır:

1- Lazer tedavileri (Er:YAG, Er:Glass, CO2 lazerler ve bu lazerlerin fraksiyonel formları)

2- Diğer yöntemler (Dermabrazyon, Mikrodermabrazyon, çeşitli derinlikle uygulanan kimyasal peelingler vb.)

Tedavilerde seçilen yöntemin etkinliği kadar, yan etkisinin olup olmaması, iyileşme ve “downtime” sürecinin mümkün olduğunca kısa olması önemlidir.

Bu noktalar dikkate alınarak geliştirilmiş olan Elektrokriyoterapi yöntemi, akne ve yara izleri, vücut çatlakları ve lekelerde etkin ve farklı bir metoddur. Yaklaşık “-32” derecede soğuk etkisinin, belirlenen sürelerde cilde uygulanması ile tedavi gerçekleştirilir. Bu metodun etkisi ciltte 2-4 mm derinliğe kadar ulaşabilir. Zaten ciltteki asıl canlılık ve destek görevini sağlayan kolajen yapı bu derinlikte yer almaktadır.

Sıvı azot (-196 derece nitrojen) kullanılarak yapılan geleneksel kriyoterapi (dondurma tedavisi) tıpta, dermotoloji alanında çok uzun zamandan beri kullanılmakta olan bir tedavi yöntemidir. Ancak, bu eski yöntemde hızlı soğutmanın yapıldığı alanın orta kısmı aşırı donmakta, yan tarafındaki sağlam cilt yeterince korunamamaktadır. Etki edilmek istenen derinlik kontrolsüz olarak aşılmakta, bu nedenle de istenmeyen yan etkiler (ülserizasyon, renk bozukluğu, skar/iz vb.) oluşabilmektedir.

Elektrokriyoterapi uygulamasında lezyonun ya da problemli bölgenin büyüklüğüne ve şekline göre uygun başlık seçilerek hekim tarafından belirlenen sürede cilde temas edilir. Tedavi esnasında çok kısa süreli olarak, “soğuk ısırığı” diye ifade edilen bir his oluşur. Bunu hissetmek istemeyen hastalarda, tedaviden yarım saat kadar önce uygulama bölgesine topikal anestezik kremler uygulanabilir. Tedavi sonrasında uygulama bölgesinde 3-4 gün sürecek bir kabuklanma olur ve hafif pembe renkte yeni bir cilt oluşumu başlar, yaklaşık 3-4 haftada cilt tümüyle normale döner.

Cilt problemlerinin türüne ve derinliğine göre seans sayısı değişkendir, ortalama 1-6 seans arasında uygulama gerekebilir.

Elektrokriyoterapi yöntemi ile birçok cilt problemi tedavi edilebilmektedir:

a) Skar (yara izleri)–keloid
b) Akne izleri
c) Stria (deri çatlakları)
d) Cilt lekeleri
e) Cilt kırışıklıkları
f) Diğer dermatolojik problemler (Aktinik keratom, hemanjiyom, nevus pigmentosum ve diğer ben çeşitleri, siğil, seboreik keratoz vb.)

ANTIAGING / KIRIŞIKLIK


ÖZEL BİRCAN KARABAĞIR POLİKLİNİĞİ
Yeşilbahçe Mahallesi, Metin Kasapoğlu Caddesi Arkadaş Apt. No:71/8 ANTALYA
0242 316 15 51
info@ozelbircankarabagirpoliklinigi.com.tr