ANASAYFA » UYGUAMALARIMIZ » DERİ HASTALIKLARI
Zona ve Aşısı

Su Çiçeği nedeni olan “Varicella Zoster” isimli virus aynı zamanda “Zona” hastalığına da neden olur. Bu virus bir kez vücuda yerleştikten sonra, vücudun bağışıklık sisteminin zayıf düştüğü durumlarda harekete geçerek zona hastalığının ortaya çıkmasına yol açar.

Zona Hastalığı, halk arasında “gece yanığı”, tıpta ise ”herpes zoster” adıyla bilinir. Ciltte belli bir traseyi izleyen, kızarmış zeminde oluşan, grup halinde içi sıvı dolu küçük kabarcıklarla ve kabuklanma ile karakterize, ağrıyla seyreden bir hastalıktır.

Hemen her yaş grubunda zona hastalığı görülebilir; ancak, 50 yaş üzerindeki kişilerde risk daha yüksektir. Zona virüsü sinirleri de etkilediği için, hastalığa gerekli müdahale yapılmaz ise işitme kaybı, görme kaybı, yüz felci, enfeksiyon gibi ciddi belirtiler de ortaya çıkabilir; özellikle gözü etkileyen zonada hemen tedaviye başlanmalıdır.

Zona Aşısı

Özellikle 50 yaş ve üstü kişiler olmak üzere, tüm yetişkinler için tek doz aşı yaptırılması önerilir.

Daha önce zona geçirmiş ve bağışıklığı düşük kişilerde de, tekrarlamasını önlemek için zona aşısı yapılabilir.

Elli yaş ve üstü kişilerde yapılan aşı ile hem zona riski azaltılmakta hem de post herpetik nöralji yani zona sonrası yaşanan sinir ağrısı olasılığı azaltılmaktadır.

DERİ HASTALIKLARI


ÖZEL BİRCAN KARABAĞIR POLİKLİNİĞİ
Yeşilbahçe Mahallesi, Metin Kasapoğlu Caddesi Arkadaş Apt. No:71/8 ANTALYA
0242 316 15 51
info@ozelbircankarabagirpoliklinigi.com.tr